استایل‌شیت‌های وب
صفحه نخست

اصلی: http://www.w3.org/Style/Overview.html

ترجمه شده توسط: Farsibuddy , webcouponcodes, coupon cheapos

(این صفحه از استایل‌شیت‌های (CSS) استفاده می‌کند)

موارد جدید

استایل‌شیت چیست؟

بریده مطبوعات

کنفرانس‌ها

CSS

XSL

DSSSL

CSS-DOM و SAC

«می‌توان امیدوار بود که ابداعات وب در آینده از نمونه‌ای که توسط کنسرسیوم وب در کار خود بر روی CSS ارائه شد، پیروی خواهند نمود.»

— Jakob Nielsen

موارد جدید

بخش «موارد جدید» را در قسمت‌های CSS , XSL ببینید.

استایل‌شیت چیست؟

استایل‌شیت نحوه نمایش اسناد بر روی صفحه نمایشگرها، در چاپ، و شاید هم نحوه تلفظ آنها را مشخص می‌نمایند. W3C به صورت فعال استفاده از استایل‌شیت‌ها را در وب از زمان تاسیس کنسرسیوم در سال 1994 ترویج نموده است. Style Activityتوصیه‌نامه‌ها مختلفی را از سوی W3C (CSS1, CSS2, XPath, XSLT) ارائه نموده است. CSS خصوصاً به طور گسترده در مرورگرها استفاده می‌شود.

بوسیله الصاق یک استایل‌شیت به اسناد ساختاریافته در وب (به عنوان مثال HTML)، نویسندگان وب و خوانندگان قادر خواهند بود بدون قربانی نمودن ویژگی‌های وابسته به وسیله رایانه‌ای‌شان یا اضافه نمودن برچسب‌های HTML جدید ، نحوه نمایش اسناد را مشخص نمایند.

ساده‌ترین راه برای شروع کار با استایل‌شیت‌ها پیداکردن یک مرورگر پشتیبان CSS است. مباحث مربوط به استایل‌شیت‌ها در فهرست پستی www-style@w3.org و در comp.­infosystems.­www.­authoring.­stylesheets صورت می‌گیرد.

همچنین W3C Style Activity درحال توسعه XSL، که شامل یک ترکیب از XSLT و «اشیای قالب‌دهی» (XSL-FO) است، می‌باشد.

؟چرا دو زبان استایل‌شیت

کتام یک را باید انتخاب نمود؟ «CSS و XSL» را مطالعه نمایید

این واقعیت که W3C زبان XSL را در کنار CSS توسعه داده است، باعث تعجب برخی شده است. چرا باید هنگامی که هنوز استفاده از یک زبان استایل‌شیت توسط اجراکنندگان به اتمام نرسیده است، زبان دومی را توسعه داد. پاسخ این سوال را شاید بتوان در جدول زیر یافت:

CSS XSL
آیا می‌توان آنرا با HTML بکار برد؟ بله خیر
آیا می‌توان آنرا با XML بکار برد؟ بله بله
زبان تبدیل؟ خیر بله
نحو CSS XML

ویژگی منحصربفرد CSS این است که آنرا می‌توان برای تعیین استایل HTML و XML بکار برد. از سوی دیگر، XSL قادر به تبدیل اسناد است. برای مثال، XSL را می‌توان برای تبدیل اطلاعات XML به اسناد HTML/CSS در وب سرور استفاده نمود. بدین ترتیب، دو زبان یکدیگر را تکمیل نموده و آنها را می‌توان با هم استفاده نمود.

هر دو زبان را می‌توان برای تعیین استایل اسناد XML بکار برد.

CSS و XSL از یک مدل فرمتینگ واحد استفاده نموده و درنتیجه طراحان وب به ویژگیهای فرمتینگ یکسانی در هر دو زبان دسترسی دارند. W3C تلاش می‌کند اطمینان حاصل نماید اجراها مدل فرمتینگ در سیستم‌های گوناگون قابل‌انجام باشد.

مطلب W3C درمورد «استفاده همزمان از XSL و CSS» موجود می‌باشد.

بریده مطبوعات

چنانچه این موضوع برای شما تازگی دارد، می‌توانید با مطالعه مطالب مرتبط با استایل‌شیت‌ها آغاز نمایید:

مقالات بیشتر (و جدیدتر) را در صفحات CSS و XSL می‌توانید بیابید.

CSS

اطلاعات درمورد کلیدها درپایین این صفحه در صفحه کلیدها و تاییدکننده اعتبار CSS موجود است.

استایل‌شیت‌های آبشاری (CSS) یک مکانیزم استایل شیت است که به طور ویژه برای برآورده نمودن نیازهای طراحان و کاربران وب توسعه داده شده است.

XSL

W3C یک گروه کاری برای توسعه‌ی eXtensible Style Language یا XSL دارد. XSL براساس DSSSL و CSS ساخته شده و در اصل برای اطلاعات بسیار ساختاریافته که به طور مثال نیازمند مرتب نمودن مجدد قبل از ارائه است، می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر درمورد XSL، صفحه منابع W3C XSL را ببینید.

DSSSL

DSSSL یک زبان طراحی و تبدیل درخت سند با طرفداران فراوان در جامعه SGML است. منابع مربوط به DSSSL در وب:

CSS-DOM و SAC

یک فایل CSS را می‌توان به صورت «دستی» یعنی بوسیله یک ویرایشگر متن ایجاد و ویرایش نمود، اما شما می‌توانید در یک برنامه به صورت ECMAscript، جاوا یا زبانی دیگر که استایل‌شیت را پشتیبانی می‌کند نیز، این کار را انجام دهید. کاملاً معمول است که کتابخانه‌های نرم‌افزاری برای عملکردهای مفید نیز دردسترس باشد. برای کمک به انتقال این گونه برنامه‌ها و کتابخانه‌ها به سایر پلتفرم‌های رایانه‌ای، W3C یک ویژگی با عنوان CSS-DOM طراحی نموده است که مجموعه‌ای از عملکردها را که این کتابخانه‌ها باید ارائه نمایند، تعریف می‌کند.

CSS Document Object Model یک API (رابط برنامه‌نویسی انتزاعی) برای کار با CSS (و تا حد مشخصی سایر زبان‌های طراحی) از درون یک برنامه است. یک API ویژگی‌های یک کتابخانه نرم‌افزاری است. می‌توانید راهنمای آنرا مشاهده کنید: این رهنما عملکردها و پارامترهای آنرا توصیف می‌نماید، اما .دربرگیرنده هیچ کد واقعی نمی‌باشد

کتابخانه‌های CSS-DOM متعددی برای پلتفرم‌های گوناگون موجود است. بسیاری از آن به صورت رایگان است. بسیاری از مرورگرها دارای یک کتابخانه تعبیه‌شده CSS-DOM برای استفاده توسط برنامه‌های ECMAScript هستند.

SAC (API ساده برای CSS) تکمیل‌کننده CSS-DOM است. CSS-DOMحاوی عملکردهایی برای کار با یک استایل‌شیت پس از بارگذاری آن در حافظه است؛ عملکردهای تعیین‌شده بوسیله SAC به تجزیه یک استایل‌شیت یعنی انتقال یک استایل‌شیت از یک فایل به داخل حافظه است، کمک می‌کنند.

CSS-DOMتوصیه W3C است. SACیک پروژه در دست توسعه است. برخی نرم‌افزارها (غیر از مرورگرها) در صفحه CSS فهرست شده اند.

کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها، تحقیقات

تیم W3C و نمایندگان اعضای W3C غالباً برنامه آموزشی ارائه می‌نمایند.

Dynamic HTML

Dynamic HTML واژه‌ای است که برای توصیف صفحات HTML با محتوای پویا به کار می‌رود. CSSیکی از سه جزء در HTML پویا است؛ دو جزء دیگر خود HTML و جاوااسکریپت (که تحت نام EcmaScript درحال استاندارد شدن) هستند. این سه جزء با DOM یا مدل شیء سند به یکدیگر متصل شده‌اند.

منابع مرتبط

CSS معتبر
CSS!

Bert Bos، W3C Style Activity Lead
وب‌مستر
آخرین بروزرسانی: $تاریخ: 2010/1/18 ساعت 16:32:11 $GMT

کپی‌رایت  ©  1997-2008 W3C (MIT, ERCIM, Keio)